Архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря) – Біографія

evstratiiАрхиєпископ Чернігівський і Ніжинський ЄВСТРАТІЙ (в миру – Іван Володимирович Зоря) народився 21 жовтня 1977 року в м. Черкаси. За національністю українець. Батьки – інженерно-технічні працівники.
Після завершення навчання у середній школі у 1994 р. був прийнятий до 1 класу Київської духовної семінарії УПЦ Київського Патріархату, яку закінчив по І розряду в 1997 р. Того ж року розпочав навчання у Київській духовній академії УПЦ Київського Патріархату. Після завершення навчання в КДА у 2001 р. захистив дисертацію та тему «Український Екзархат РПЦ (1944-1966 рр.)» та отримав науковий ступінь кандидата богослів’я.


З 2001 р. по цей час – викладач КДАіС (нині – Київської православної богословської академії). 21 жовтня 2008 р. присвоєне наукове звання доцента КПБА.
З 1992 по 1996 р. ніс послух іподиякона при єпископі Черкаському і Чигиринському (згодом – митрополиті) Нестору (Кулішу). З 1997 по 1998 р. – іподиякон Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета.
У 1997 р. згідно прохання зачислений послушником до Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря м. Києва. З благословення Патріарха 12 квітня 1998 р. ігуменом (нині митрополитом) Димитрієм (Рудюком) у трапезному храмі апостола і євангеліста Іоанна Богослова Михайлівського монастиря пострижений у чернецтво з іменем Євстратій (на честь преподобномученика Євстратія Києво-Печерського, пам’ять якого 10 квітня н. ст.).
16 квітня 1998 р. у Володимирському патріаршому кафедральному соборі м. Києва Святійшим Патріархом Філаретом рукоположений на ієродиякона. 4 червня 2000 р. у тому ж храмі Патріархом Філаретом рукоположений на ієромонаха. Призначений штатним священиком Михайлівського Золотоверхого собору.
1 листопада 2002 р. указом Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета призначений прес-секретарем Київської Патріархії. З жовтня 2005 р. – член редколегії газети «Голос Православ’я». З грудня 2003 р. – учасник Наради представників християнських Церков України, а з березня 2005 р. – член Секретаріату Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій від Київського Патріархату.
28 квітня 2003 р. Святішим Патріархаом Філаретом возведений в сан ігумена, а 4 лютого 2007 р. – в сан архімандрита. Нагороджений церковними орденами святого рівноапостольного князя Володимира ІІІ ступеня (2004 р.), великомученика Юрія Переможця (2006 р.), святих рівноапостольних Кирила і Мефодія (2007 р.). Президентом України В. Ющенком відзначений державними нагородами – орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2007 р.) і орденом «За заслуги» ІІ ступеня (2008 р.).
13 травня 2008 р. Священним Синодом обраний на єпископа Васильківського, вікарія Київської єпархії, з призначенням головою Інформаційно-видавничого управління Київської патріархії. З 14 травня 2010 р., у звязку з реорганізацією, очолює Інформаційне управління Київської патріархії.
25 травня 2008 р., на свято оновлення Михайлівського Золотоверхого монастиря у соборі цієї обителі відбулася хіротонія архімандрита Євстратія на єпископа Васильківського.
Згідно з рішенням Священного Синоду від 13 травня 2011 року єпископу Євстратію визначено мати титул «Богуславський».
23 січня 2012 р. рішенням Священного Синоду призначений керуючим Чернігівською єпархією з возведенням в сан архиєпископа. За ним також збережено виконання раніше покладених обов’язків.
Архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій – секретар Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату (з 27 липня 2010 р.).

Comments are closed